باغبانی و کارشناسی ارشد

باغبانی و کارشناسی ارشد
ارائه و دانلود رایگان مطالب عملی و آکادمیک در حوزه باغبانی و کارشناسی ارشد
آخرين مطالب
پيوندهای روزانه
گیاهان گلدانی، تزئین زنده و زیبای خانه هستند و هر کسی با دانستن نیازهای ابتدایی این گیاهان که شامل نور، آب و غذا است، میتواند از آنها نگهداری کند و از این کار بسیار لذت ببرد.

نور
نور نخستین نیاز یک گیاه است. گیاهان غذای خود را از طریق فوتوسنتز و در نور خورشید تهیه میکنند. البته گیاهان متفاوت به میزانهای مختلفی از نور نیاز دارند. همواره باید هنگام تهیه یک گیاه، درباره نوع نوری که به آن نیاز دارد سوال کنید. نوع نور مورد نیاز گیاهان به سه دسته تقسیم میشود:

• نور مستقیم - در این حالت نور خورشید بدون هیچ مانعی مستقیما با گیاه برخورد میکند.
• نور غیر مستقیم - در این حالت نور خورشید فضای اتاق را روشن میکند و به گیاه میرسد اما مستقیم بر روی آن نمیتابد.
• نور پخش شده یا ***** شده - نور در این حالت از یک واسطه مانند پرده نازک یا صفحه ای مانند شیشه مات عبور میکند و سپس به گیاه میرسد.


بسادگی با کمک یک مداد می توانید رطوبت خاک را اندازه بگیرید.
آب
شما میتوانید یک مداد را در خاک گلدان فرو برده و با امتحان سر آن از نمناک بودن خاک مطمئن شوید.

گاهی یک باغبان میتواند از با آبیاری بیش از حد و از روی محبت گیاهی را بکشد. این یکی از شایعترین اشتباهات در زمینه نگهداری از گیاهان خانگی است. خاک هر گیاه در فاصله دو آبیاری به میزان خاصی رطوبت نیاز دارد. بعضی از آنها باید خاکی دائما مرطوب داشته باشند و بعضی باید در این فاصله کاملا خشک شوند. این هم سوالی است که پاسخ آنرا باید از فروشنده و یا شخصی وارد به باغبانی بپرسید. چند نکته مهم در آبیاری:

• در فاصله دو آبیاری میزان رطوبت خاک را به کمک یک چوب، مداد یا حتا انگشت خود اندازه بگیرید. چوب یا انگشت خود را در زیر لایه رویی خاک فرو کنید تا از میزان نم آن مطلع شوید.
• بهترین وسیله آبیاری، آب پاش است و آبیاری باید در اطراف ساقه انجام شود.
• گیاه را طوری آبیاری کنید که اضافه آب از سوراخ زیر گلدان خارج شود.
• از آب ولرم یا گرم استفاده کنید زیرا آب سرد موجب وارد شدن شوک به ریشه ها شده و به آنها صدمه میزند.
• پس از آبیاری با اسپری کردن آب به شاخ و برگها برای گیاه محیطی مرطوب ایجاد کنید.
• بعضی از انواع گلدانهای تزئینی فاقد روزنه خروج آب هستند. شما میتوانید گیاه خود را در ظرفی کوچکتر و دارای روزنه، قرار داده و سپس آنرا در گلدان مورد نظر خود قرار دهید.اما به یاد داشته باشید که گلدلن کوچکتر را به کمک چند تکه سنگریزه یا پایه، طوری قرار دهید که کف آن مماس با سطح زیرین ظرف تزئینی نباشد و راه برای خروج آب اضافه باز باشد.

غذا

گیاهان نیازهای خاص غذایی دارند و در اینجا هم، زیاده روی در تغذیه گیاه، آنرا از بین میبرد. غذای گیاهان یا کودهای شیمیایی، در سه شکل کلی عرضه میشود:

• حلال در آب - که شامل پودر یا مایعی است که با آب رقیق شده و بر روی گیاه یا خاک آن ریخته میشود.
• غذای جامد میخی شکل - این نوع کود به شکل میخ یا کپسولهایی فشرده است که در خاک فرو برده میشود و به تدریج مواد غذایی را آزاد میکند.
• کود دانه ای - این کود که به شکل دانه های ریز ساخته میشود بر روی خاک اطراف ساقه پاشیده میشود و کم کم همراه با آب به داخل خاک نفوذ پیدا میکند.


هنگام تعویض گلدان آنرا یک سایز بزرگتر انتخاب کنید.

تعویض گلدان

هنگامی که شاخ و برگ یک گیاه بیش از حد سنگین شود یا اینکه ریشه های آن از روزنه خروج آب بیرون بزنند، زمان تعویض گلدان فرا رسیده است.

گیاه خود را به گلدانی که تنها کمی از گلدان قبلی بزرگتر است منتقل کنید.گر مي خواهيد هميشه آپارتمان شما سرسبز و با طراوات و شاداب باشد، از خريد بوته هاي گلدار احتراز کنيد، زيرا نگهداري گياهان برگ سبز آسان تر است.گياهان هميشه سبز در شرايط و درجه حرارت اطاق به خوبي پرورش مي يابند و چنانچه از آنها مواظبت شود، برگ هايشان هميشه شاداب و خرم و براق، و زينت بخش محيط زندگي شما خواهد بود.

گياه گلدار خانگي، احتياج به مراقبت بيشتري دارد و در شرايط اطاق و ساختمان به خوبي دوام نمي آورد. مادام که گل دارد، بسيار زيباست، و پس از اتمام گل و دوره استراحت، به آب کمتر و حرارت 12- 15 درجه احتياج دارد.

تا چه حد به گل هاي نادر اهميت مي دهيد؟
اگرچه پرورش گياهان گرانبها احتياج به مراقبت شديد و رعايت موازين علمي دارد، ولي چنانچه از عهده اين کار برآييد، از نتيجه زحمات و صرف وقت و هزينه انجام شده، راضي خواهيد بود. بهتر است کار را از گياهان زود رشد شروع کنيد و به تدريج به نگهداري گياهان زود رنج بپردازيد. پرورش بسياري از گل هاي زود رشد در اغلب خانه ها عموميت دارد، به طوري که انواع کاکتوس و شمعداني در بسياري از خانه ها ديده مي شود.

چه مبلغي براي خريد يک گلدان حاضريد بپردازيد؟
قيمت گل ها و گياهان بستگي به سرعت رشد و مهارت در پرورش آنها دارد. گياهاني که رشد بطئي دارند، گران قيمت و بسياري از گل هاي يک ساله مانند شمعداني، ارزان قيمت هستند. همچنين اندازه و ارتفاع گياه در قيمت آن بسيار مؤثر است.

خريد گلدان هاي کوچک که محتوي جوانه گياهان پرارزش است، احتياج به مهارت، دقت، مواظبت دائم و حوصله و علاقه بيش از حد دارد و گلدان هاي استکاني که بيشتر براي پرورش جوانه ها به کار مي رود، با قيمت ارزان تر، تا حدود يک دهم قيمت گلدان بزرگ به فروش مي رسد و بايستي حداقل ده تا بيست عدد از آنها را خريداري نمود و پرورش داد تا پس از مدتي تعدادي گل با ارزش به دست آيد.


چه مقدار از وقتتان را براي پرورش گل اختصاص مي دهيد؟

بسياري از گل ها در هر شرايطي پرورش مي يابند و با تغييرات درجه حرارت و رطوبت و کمبود کود و آب مقاومت خوبي از خود نشان مي دهند. اين گياهان را گياهان فولادي نام نهاده اند.

اين گلها با آن که جان سخت نيستند، در مقابل بي مبالاتي و عدم دقت صاحبخانه مقاومت چنداني نشان نمي دهند. اما برخي از گل هاي حساس و زودرنج هستند و احتياج به مراقبت دائم دارند.

چه اندازه و چه شکلي از گلدان را ترجيح مي دهيد؟
تناسب آپارتمان و موقعيت محل نگهداري گل در انتخاب نوع و اندازه گياه بسيار مؤثر است. يک گياه کم رشد پايه کوتاه را نمي توان در جلو يک ديوار بلند قرار داد، و يا يک گياه بلند شکم دار را نبايستي در محل دريچه باريک با کوران هوا گذاشت. شکل، وضع برگ، سن، رشد گياه در انتخاب محل استقرار آن دخالت مستقيم دارد.

دانستني هاي کلي از نگهداري گياه
* ريشه به همان نسبت که به آب احتياج دارد به هوا هم نيازمند است. اگر پاي بوته هميشه خيس و پرآب باشد، اين بدان معناست که عمر ريشه به آخر رسيده ؛ بنابراين مقدار آب و فاصله آبياري بسيار مهم است.

* هر گياه احتياج به يک دوره استراحت دارد، و اگر اين پديده طبيعي را از او دريغ نماييد در فصل بعد گياهي بيمار و ضعيف خواهد شد. بعضي از گياهان در فصل زمستان به حال خواب و استراحت در مي آيند و بعضي ديگر در فصل تابستان؛ و لازمست در فصل استراحت مقدار آب و کود آن را به يک پنجم معمول تقليل داد و حتي المقدور محيط آن را با محيط طبيعت نزديک تر کرد. همچنين ساير عوامل که در دوره استراحت گياه سرنوشت ساز است، مورد توجه قرار گيرد.

* بخاري و رادياتور موجب خشک شدن هواي محيط و تقليل رطوبت هوا مي گردد، به حدي که رطوبت داخل ساختمان از يک سوم ميزان لازم هم پايين تر مي رود. بنابراين بايستي امکانات تأمين اين کمبود رطوبت را فراهم نمود.

گلدان هاي آپارتماني را بايد در کجا نگهداري نمود تا نتيجه بهتر بدست آيد؟

اکثر مردم گلدانها را در اطاق نشيمن يا پذيرائي نگهداري مي کنند. بايد توجه داشت که انتخاب محل گلدان، نبايد مانعي براي بازي و کودکان و يا استراحت ديگران باشد. در حقيقت، گلدان نبايد يک جسم دست و پاگير باشد.

بعضي از گياهان به گرماي زياد در فصل زمستان و بعضي ديگر به هواي خشک داخل آپارتمان حساسيت دارند. بهترين راه براي نگهداري اينگونه گل ها، استفاده از گلدان هاي شيشه اي بنام باغ شيشه است که هم رطوبت کافي دارد و هم درجه حرارت محيط آن براي پرورش گياه کافي است.

نيمي از خانم هاي خانه دار گل هاي آپارتماني را در آشپزخانه نگهداري مي کنند. بايد سعي نمود از گلدان هاي کوچک کم رشد مانند: پريمولا و کاکتوس استفاده نمود.

يک سيني شن ريزي شده که محتوي انواع گل هاي مناسب باشد، در نزديک پنجره، زيبايي خاصي به محيط دلچسب آشپزخانه مي دهد. از آنجايي که ميزان رطوبت هواي آشپزخانه به علت وجود آب جوش يا ديگ زودپز از ساير اطاق هاي خانه بيشتر است، بنابراين پرورش گل هاي رطوبت دوست در آشپزخانه ترجيح داده مي شود.

عده ديگري از مردم، گلدان ها را در هال و راه پله ها قرار مي دهند، چنانچه دکوراسيون مناسب براي قرار دادن گلدان ها پيش بيني شود، مي توان منظره بسيار زيبايي را ايجاد نمود.

زيبايي هال، خاطره بسيار دلپذيري را در بيننده ايجاد مي نمايد، از آنجايي که گلدان ها هميشه در دسترس مي باشد، رسيدگي به آنها بسيار آسان است.

گياهاني که در هال پرورش داده مي شوند، بايستي از گروه گياهان زود رشد باشد که با نور کم و ساير شرايط نامساعد مانند کوران هوا، کمبود رطوبت و غيره مقاوم باشد، در غير اين صورت در مدت کوتاهي زرد و خشک مي شود و منظره نامناسبي به هال مي دهد.

بعضي ها گل هاي خود را در اطاق ناهار خوري نگهداري مي کنند. گل هايي در اطاق ناهار خوري نگهداري مي شوند که شاخ و برگ آنها زياد رشد ننموده و فضاي اطاق را اشغال نکند و ترجيح داده مي شود از گل هاي سايه دوست انتخاب کردند. گلدانها را در محلي از اطاق قرار مي دهند که دسترسي براي آب دادن به آن آسان باشد و بايد حتي المقدور دور نماي گلدان ها زيبايي خاصي به محيط ناهار خوري ببخشد
آلودگی هوا همان طور که بر روی تنفس ( اکسیژن رسانی) و جریان خون، قلب، مغز و ... اثر می گذارد، روان انسان را نیز درگیر می کند. در این زمینه تحقیقاتی نیز به عمل آمده که نتایج آن را در برخی از روزنامه ها و مجلات تحت عنوان « افسردگی همه گیر» مطالعه کرده ایم. انسان موجودی طبیعت گراست و می تواند با محیط، مبادله انرژی داشته باشد؛ بنابراین هر قدر محیط سالم تر، زیباتر و آرام تر باشد این تبادل به نحو مفیدتری صورت خواهد گرفت.

رنگ سبز، رنگ بودن، گرمی، آرامش، مهربانی و دعوت کننده است. رنگی که خداوند با طیف بسیار گسترده ای آن را در جای جای طبیعت گسترده است و این گستره زیبایی، پیام آور آرامش و سلامتی است. افسوس که ماشینیزم، بهره وری انسان را از این نعمت محدود ساخته است. اما با این محدودیت و آلودگی رو به افزایش چه باید کرد؟ آیا گل ها و گیاهان آپارتمانی می توانند جایگزینی مناسبی برای این نعمت باشند؟ و ما انسان ها چگونه می توانیم از وجود این گیاهان برای تقویت روح و روان خود استفاده کنیم؟

« در آپارتمان های امروزی به علت نبود نور و انرژی کافی، گیاهان دست ساز و بی جان جای گیاهان طبیعی را گرفته اند که نه آب می خواهد، نه کود و نور؛ و به راحتی قابل شستشو است. برقراری ارتباط با چنین وسایل بی جان به مراتب سخت تر از جانداران سبز و با نشاط است. لطافت و سرزندگی یک گیاه زنده و جاندار به راحتی می تواند ما را به سوی خود دعوت کند و اگر ما راه های کسب انرژی را بیاموزیم و بتوانیم با دنیای درون خود ارتباط برقرار کنیم، به راحتی پاسخگوی این دعوت خواهیم بود. ما می توانیم با گیاهان صحبت کنیم، درددل کنیم و به زبان دیگر همنشینی داشته باشیم. وقتی در فضای کوچک آپارتمان خود پنجره را به هوای چند گلدان باز می کنیم، خودمان هم کمی هوای تازه استنشاق می کنیم ( البته اگر مه و دود نباشد).

ریزش برگ های کهنه و قدیمی و رویش مجدد برگ های نو الگویی است برای بازسازی، تلاش و سازندگی ما که همنشین این موجودات با طراوت و سرشار از زندگی هستیم. اگر گلدانی در منزل دارید حتماً این کلمات برایتان معنادارتر خواهد بود زیرا مأنوس شدن با این مخلوقات زیبای بی کلام، بسیار لذت بخش خواهد بود. به طوری که اگر آفتی به خاک یا برگ های گیاهتان بیفتد ناراحت می شوید و درصدد رفع آن برمی آیید، به مغازه های مختلف سر می زنید تا چاره ای بیابید و وقتی که گل و گیاهتان را مجدداً سرحال می بینید، گویی دوباره انرژی گرفته اید و خوشحال می شوید. این همان احساسی است که مزرعه داران، کشاورزان و کسانی که در دل طبیعت زندگی می کنند، بارها و بارها تجربه کرده اند؛ ولی با مقیاسی کوچک تر و شهری. وقتی نمی توانیم گلستان داشته باشیم، چرا خود را از گل محروم نماییم؟

با کمک تکنیک های گوناگون، با چگونگی ارتباط با دنیای درون خود – که هنوز متداول نشده– آشنا شوید تا نیازهای ناشناخته درون خود را ملموس، و از سطح ناهوشیار به سطح هوشیار خود منتقل سازید. در این صورت است که می توانید با دنیای گیاهان رابطه برقرار کنید. زیرا آن هنگام است که زبان سکوت را فرا گرفته اید.

با چشم دل ببینید و با گوش جان بشنوید. به خصوص برای افرادی که تنها زندگی می کنند، نگهداری گیاه در چهار دیواری خانه بدون حیاط بسیار مفید خواهد بود. مونس و همدمی که آزار رسان نیست. آسیب ها و زخم های عاطفی و روانی را نه تنها نمک پاش نیست بلکه مرهمی بی دردسر است. انرژی دهنده ای که توقع و انتظارات عصبی ندارد و شما را نمی آزارد. با شما مهربان است و همراه سکوتش دریایی از آرامش را به شما هدیه می کند.

شرایط نگهداری بعضی از گیاهان آپارتمانی

فیکوس ، بنجامین ، آگلونما ، دراسنا، دیفن باخیا ، اسپاتی فیلم، تپوس، برگ انجیری ، فیلودندرون ، گوش گرگی یا سینگونیوم، سانسوریا و فیکوس الاستیکا ( فیلتوس) نام چند گیاه آپارتمانی است.

فیکوس بنجامین
شامل انواعی مانند بنجامین سبز، ابلق، سیلور، زعفرانی، آمستر، شیدا، پرتقالی و مینیاتوری است. این گیاه به مکانی پر نور نیاز دارد که بهترین محل برای آن پنجره های جنوبی و نور غیر مستقیم از پشت پرده است. آبیاری این گیاه در تابستان باید هفته ای دوبار و در زمستان هفته ای یک بار باشد. بنجامین در تابستان، یک روز در میان احتیاج به اسپری آب روی برگ هایش دارد تا رطوبت نسبی اش تأمین شود. مهندس مهدی بابایی، مسئول دفتر فضای سبز شهرداری منطقه چهارده درباره شرایط نگهداری سایر گیاهان آپارتمانی چنین می گوید:آگلونما گیاهی بوته ای است. بهترین شرایط نوری برای این گیاه، پشت پنجره های شمالی و مکان های کم نور است. برای تأمین رطوبت نسبیِ، این گیاه در تابستان باید هر روز اسپری آب شود و در زمستان هر دو روز یک بار. اما دراسنا که شامل دراسنای بلالی سبز، در اسنای بلالی ابلق، دراسنای پرچمی و دراسنای قرمز است، باید پشت پنجره های جنوبی گذاشته شود تا از نور غیرمستقیم استفاده کند. این گیاه باید در تابستان هفته ای دو بار آبیاری شود. اما فاصله بین دو آبیاری با توجه به شرایط دمایی باید به گونه ای تنظیم شود که سطح خاک گلدان خشک باشد.

دیفن باخیا یا سُم برگ از نظر شرایط نوری همانند دراسنا است، اما آبیاری آن در تابستان هر چهار روز یک بار و در زمستان هر ده روز یک بار کفایت می کند و رطوبت نسبی این گیاه در تابستان باید یک روز در میان از طریق اسپری روی برگ ها تأمین شود.

پتوس یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی است که شامل دو نوع سبز و ابلق است. این گیاه به نور حساسیت زیادی نشان می دهد و حتی در محیط هایی با نور کم می تواند به رشد خود ادامه دهد. آبیاری پتوس در تابستان هفته ای دوبار و در زمستان هر ده روز یک بار کفایت می کند اما به جهت حفظ طراوات و شادابی برگ ها باید هر روز اسپری آب کم املاح انجام شود.

اما نگهداری گیاهان آپارتمانی، مشکلاتی را هم با خود به همراه دارد. دو مشکل عمده ای که اکثر گیاهان آپارتمانی در تهران با آن مواجه هستند یکی وجود توده های متحرک سفید رنگ با پوشش آردی به نام شپشک آردآلود است. این حشره از شیره پرورده گیاه تغذیه کرده و باعث افت گیاه می شود. شیوه مبارزه با این حشره، استفاده از سموم تماسی مانند مالاتیوم، دیازنیون، گوزاتیون به صورت وتاول(پودر) به نسبت به یک قاشق مرباخوری ( دو سی سی در یک لیتر آب به اضافه پنج تا شش قطره مایع ظرفشویی ) است که باید روی سطح برگ ها و پشت آنها اسپری شود و در صورتی که مؤثر واقع نشود باید دو هفته بعد تکرار شود. اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که با عنایت به این که این حشرات از شیره گیاهی تغذیه می کنند، می توان از سموم سیستمیک نیز جهت مبارزه استفاده کرد.

دومین مشکل، وجود کرم خاکی یا خرخاکی داخل خاک گلدان هاست که این امر با توجه به وجود این گیاهان در داخل آپارتمان باعث کثیفی محل سکونت و بد منظر شدن اطراف گیاه می شود. روش مبارزه با این مشکل استفاده از سموم سوین یا لیندین ( وتاول پودری) به نسبت یک قاشق مرباخوری در یک لیتر آب است. این آب باید به عنوان آب آبیاری روی سطح خاک استفاده شود.

بدون تردید رعایت نکات علمی برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی و فراهم کردن شرایط مناسب زیستی برای این گیاهان، تأثیر به سزایی در رشد، پرورش، سبزی و طراوت آنها دارد، اما نباید این نکته را فراموش کرد که گیاهان همانند ما انسان ها دارای احساسات و عواطف هستند و احساس ما را نسبت به خودشان به خوبی درک می کنند. اگر ما یاد بگیریم که جمله های تأکیدی مثبت را برای خود نهادینه کنیم ، بهتر می توانیم این نعمت های الهی را باور کرده، با آنها ارتباط برقرار کنیم و بهره وری مثبت داشته باشیم.

بیایید احساسات خود را به آزمون بگذاریم، امتحان کنیم و نتیجه اش را ببینیم. به طبیعت روی آوریم. اگر نمی توانیم باغ و باغچه داشته باشیم، سبزی هر چند کوچک را در گلدان های گلی به خانه هایمان دعوت کنیم. به امید روزی که لطافت این سبزی روح و روان ما را فراگیرد.

خريد:

حتي توي خريد گل و گياه هم مي‌شود گول ظاهر را خورد.
خيلي از گياهان تر و تازة توي گلخانه‌هاي آخرين سيستم، بعد از خريد دچار آفت مي‌شوند و از آن ظواهر دلربا كه محصول ترفندهاي فروشنده‌ها بوده، چيزي جز چند برگ مچاله باقي نمي‌ماند.

بهترين زمان براي خريد گياهان آپارتماني، ارديبهشت تا شهريورماه است.

برگ‌ها همه چيز را رو مي‌كنند: آسيب‌ديدگي‌ها، لكه‌ها و باقي‌ماندة آفات. حواستان به‌شان باشد.
اگر ريشه‌ها از سوراخ ته گلدان بيرون زده باشند، يعني گياه بيش از حد معمول توي گلخانه مانده يا رشد خارج از قاعده داشته. بهتر است بي‌خيال اين‌جور گياهان بشويد. ولي اگر نمي‌توانيد قيد انتخاب‌تان را بزنيد، از فروشنده بخواهيد كه گلدان آن را عوض كند.

وقتي خريد كرديد، آن موجود نازك‌نارنجي را توي روزنامه بپيچيد و به خانه ببريد تا هم رطوبتش حفظ شود، هم از همان اول، سر ناسازگاري نگذارد و زياد تكان نخورد.

روش تعويض گلدان:


هي! چي‌كار مي‌كنيد؟ گلدان عوض كردن هم قلق خاص خودش را دارد، همين‌طوري الكي نيست.
موقع تعويض گلدان نبايد خاك آن كاملا خشك باشد. اين‌طوري وقتي داريد گياه را از گلدان بيرون مي‌آوريد، خاك خشك كه خاصيت چسبندگي ندارد، از ريشه‌ها جدا مي‌شود و با خودش تارهاي كشندة گياه را مي‌كند.
اول با يك دست، خاك گلدان را نگه مي‌داريد، بعد گلدان را وارونه مي‌كنيد و آهسته به لبة ميز يا پله مي‌زنيد، تا ريشه گياه با تودة خاك از جاي قديمي‌اش بيرون بيايد. اين شد مراحل تعويض گلدان. به همين راحتي.
خب، گلدان نو مبارك! حالا بايد پاي گياهتان آب بريزيد تا خاك جديد و قديمي به هم بچسبد.

زمان تعويض گلدان:

رشد گياه ثابت شده و ريشه از زيرگلدان زده بيرون؛ با اين نشانه‌ها، گياهتان دارد مي‌گويد: «آهاي! نمي‌خواهي گلدانم را عوض كني؟»
اگر اوايل ارديبهشت ماه هر سال، گلدان را عضو كنيد، بهترين زمان ممكن براي اين كار را انتخاب كرده‌ايد. شرايط دمايي ارديبهشت به گياهان كمك مي‌كند تا فعاليتشان را از نو شروع كنند.
يك گلدان استاندارد، گلداني است كه دهانه‌اش حداكثر دو تا سه سانتي‌متر، بزرگ‌تر از وسعت گياهتان باشد.
اگر مي‌بينيد گياهتان در گلدان بزرگ و جديدش، در ابتدا رشد خوبي ندارد، به خاطر اين است كه همة توان گياه بيچاره، صرف ريشه‌دهي مي‌شود.

آب دادن به گلدان:

مقدار آبي كه پاي گلدان مي‌ريزيد، بنا به سردي و گرمي هواي محيط و نوع گياه متفاوت است.
هرچي هوا گرم‌تر، نياز به آب بيشتر.
نوع خاك هم در ميزان نگهداري آب تأثير دارد. هرچي خاك گلدان سنگين‌تر باشد، آب بيشتري را در خودش نگه مي‌دارد؛ و برعكس.
وقتي خاك را لمس مي‌كنيد، خشكي و تري آن، نياز به آب گياه را نشان‌تان مي‌دهد.
روزي سه ‌چهار بار لازم نيست. بهترين راهش اين است كه يكباره گياهتان را سيراب كنيد.
مثل آب آكواريوم ماهي‌ها كه نبايد كلردار باشد، بهتر است آب گياهان خانگي را هم 12 ساعت بگذاريد بماند تا كلرش بپرد. خوبي چنين كاري در اين است كه در فصل‌هاي سرد سال، دماي آب سرد شير، با دماي محيط يكسان مي‌شود.

مراقبت‌هاي بعد از خريد:

وقتي گلدان را انتخاب كرديد و آن را خريديد، تازه كارتان با آن شروع مي‌شود.
آب دادن در دو نوبت 10 صبح و 4 بعدازظهر و آبپاشي با آبپاش‌هاي دستي. اين، دستورالعمل لازم براي روزهاي اول ورود گياه است. همان اول كار هم نبايد گياه تازه وارد را در معرض نور زياد بگذاريد؛ چون ميزان رطوبت خانه، كمتر از جايي است كه بوده و ممكن است باعث پلاسيده‌شدن برگ‌ها بشود.

تازه بعد از چند روز كه گياهتان به خانة جديدش عادت كرد، مي‌توانيد آن را ببريد به جاي اصلي‌اش با نور متوسط.

يك دستمال آغشته به آب ولرم، تنها وسيلة تميزكاري گياهان خانگي است. كافي است ماهي يك بار پشت و روي برگ‌ها را دستمال بكشيد.

اگر يك ظرف پر از آب و سنگريزه را زير گلدان بگذاريد و با آب‌پاش‌هاي دستي، برگ‌ها را اسپري كنيد، رطوبت گياهتان تأمين مي‌شود.
دست‌آخر، حواس‌تان باشد كه در فصل‌هاي سرد سال نبايد گياه را كنار شوفاژ يا بخاري گذاشت.

چه گلدان‌هاي تزئيني‌اي بخريم؟

قديم‌‌ترها بيشتر اتفاق مي‌افتاد كه مهمان به بهانه‌اي براي صاحبخانه، گلدان و گياه خانگي هديه ببرد. اما امروزه ديگر خودمان بايد پا پيش بگذاريم تا قدم يك گلدان توي خانه‌مان باز شود. مدل‌هايي كه اين‌جا انتخاب كرده‌ايم، هم روش نگهداري آسان‌تري دارند و هم از نظر سر و شكل، سليقه‌هاي متنوع را راضي مي‌كنند.
[ شنبه ۱۶ مرداد۱۳۸۹ ] [ ] [ خلیلی گاردنر ]
درباره وبلاگ

خلیلی گاردنر
دانشجوی کارشناسی ارشد-اصلاح گل و گیاهان زینتی-دانشگاه تهران
0919957726
khaliligardener(at)yahoo.com

امکانات وب
undefined Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net